Aloe Vera Barbadensis Miller izhaja iz vzhodne in južne Afrike. Je lilija iz družine čebulnic,znana tudi kot “puščavska lilija”. S sočnimi listi dolžine med 50 in 90cm razporejenimi v rozeto širine med 8-12cm je ta rastlina že od nekdaj veljala za “čudežno”. Njene zdravilne lastnosti so dokazale prenekatere kulture: Maji, Grki, Rimljani, Hebrejci, Asirci, Arabci, Kitajci, Egipčani. Slednji so jo, najbrž prav zaradi njenih zdravilnih lastnosti, celo omenjali kot rastlino nesmrtnosti. Najdeni so celo prastari dokumenti, ki navajajo njene zdravilne lastnosti in uporabo v kozmetične namene: Aleksander Veliki naj bi osvojil otok Socotora v Arabskem morju prav zaradi aloe, da jo je imel za zdravljenje svojih vojakov, Kleopatra pa naj bi jo dnevno uporabljala pri negi telesa.
V Španiji je imela aloja v ljudski medicini dolgo časa pomebno vlogo – dokler je farmacevstska industrija skupaj z večino zdravilnih rastlin ni odnesla v pozabo.
Med II. SV je bila ponovno odkrita njena terapevtska vrednost. Opekline po eksplozijah so bile hitreje ozdravljene z alojo; v mnogih primerih brez ostankov vidnih posledic in brazgotin. Zaradi njenih sposobnosti vzpodbujanja k regeneraciji celic in vrsti drugih izjemnih učinkov v medicini, je pritegnila pozornost in v mnogih državah so začeli s ponovnim preučevanjem njene vsestranske uporabnosti.
V medicini se uporablja sok listov, strjen v trdni masi zelo temne barve in zelo grenak, imenovan acíbar. Najpogoste je v obliki gelov in krem za zunanjo rabo, za peroralno uporabo pa v obliki sirupov in sokov. Odstranjuje strupe in odpadke iz celic, prestrukturira in oživi kostni mozeg, ponovno aktivira imunski sistem (celo zmanjša okužbo s HIV in vzpodbudi imunski odzivnost v boju s celicami raka). Poleg tega, da je gel iz aloje antikoagulant in adstrigent, proizvaja tudi šest antiseptičnih sredstev z visoko protimikrobno aktivnostjo. Ob uporabi v večjih količinah je lahko odlično naravno odvajalo.
Gel Aloe vere vsebuje:
- vitamine (A, C, E, B1, B2, B6, B12, folna kislina…),
- minerale (cink, selen, baker, kalcij, magnezij, mangan…),
- aminokisline (vsebuje 7 od 8-ih esencialnih aminokislin ter 20 od 22-ih telesu potrebnih aminokislin),
- encime,
- maščobne kisline,
- rastlinske sterole,
- salicilno kislino,
- antrakinone…
Aloe Vera je vrsta, ki se lahko prilagaja in razmnožuje na sušnih in polsušnih območjih. Teren mora biti peščen, čeprav to ni bistven pogoj, saj v optimalnih razmerah raste tudi v vulkanskih deželah, kot je to na Kanarskih otokih. Dejansko aloe vera, pridelana na Kanarskih otokih, celo velja za eno najkvalitetnejših na svetu!